Модель управління державним боргом у Японії

Mariia Mygal

Повномасштабне вторгнення росії в Україну, яке почалося майже дев’ять місяців тому, має величезний вплив на економічну активність: реальний ВВП різко скоротився, інфляція різко зросла, а бюджетний дефіцит сягнув безпрецедентного рівня. Військові видатки у бюджеті 2022 року збільшилися на 387 млрд грн

Наша країна занадто розорена війною, щоб покривати їх самостійно. Недостатність коштів Україні покривають західні партнери. І хоча частина грошей дається у формі грантів, основна сума траншів приходить все-таки у формі кредитів. Отже, із кожною позикою державний борг України зростатиме.

У сучасному світі майже не існує країни, яка б не мала боргу перед зовнішніми чи внутрішніми кредиторами. Наприклад, Японія є «антилідером» щодо обсягу боргу серед країн великої сімки та посідає перше місце в рейтингу співвідношення боргу до ВВП  країни. 

Попри це економіка Японії — одна з найрозвиненіших економік світу. Крім того, вона має високий індекс людського розвитку.

Тож у чому ефективність моделі управління державним боргом у Японії? 

Політика управління державним боргом Японії спрямована на випуск державних облігацій. Основна мета – забезпечення стабільного фінансування національних рахунків та мінімізація витрат. 

Відповідно до цих цілей уряд аналізує ринкові умови та докладає зусиль для управління державними облігаціями, зважаючи на потреби інвесторів та ринкові тенденції. 

Уряд Японії випускає державні облігації (JGB), які можна розділити на два типи:

  • загальні галузеві облігації (будівельні, облігації спеціального фінансування дефіциту, облігації на реконструкцію та облігації відшкодування);
  • облігації фіскальних інвестицій та позик (FILP Bonds).

До того ж випускаються вони з однаковою процентною ставкою та терміном погашення (від 2 до 40 років). Органи влади Японії гнучко коригують суму випуску відповідно до ринкового середовища та інвестиційних потреб учасників ринку. 

Особливістю управління державним боргом у Японії є різноманітність та специфічність облігацій. Країна “розбиває” цінні папери, аби заохочувати населення до інвестування задля покращення рівня життя та добробуту країни, наприклад, будівельні облігації, облігації спеціального фінансування дефіциту, облігації на реконструкцію та облігації відшкодування і т.д.  

У Японії коштом державного боргу фінансуються дорожнє будівництво, роботи з розвитку авіаційного і залізничного транспорту, системи зв’язку, витрати з ліквідації наслідків стихійних лих. Тобто позики Японії мають інвестиційно-інноваційне спрямування. До того ж Японія займає третє місце у світі за величиною номінального ВВП (станом на лютий 2022 року). 

У Японії близько 70% державних облігацій купує Банк Японії, більшість решти – японські банки та цільові фонди. Виходить, що власниками державного боргу країни є, переважно, внутрішні кредитори, що дає можливість Японії бути незалежною від міжнародних партнерів та інвестиційно привабливою для кредиторів. Завдяки цьому ціни та прибутковість цінних паперів ізольовані від впливу світового ринку, а їх чутливість до зміни кредитного рейтингу зменшується.

Здавалося б, модель випуску державних облігацій досить успішна та захищена від зовнішніх ризиків. 

Утім, економіка Японії має й власні складнощі

Державний борг Японії майже вдвічі перевищує обсяг ВВП країни, зростає дефіцит торгівлі. Безперечно, величезний вплив на економіку країни мала і криза COVID-19. 

Здавалося б, Японія мобілізувалася перед обличчям критичних умов. Проте зовнішнє середовище, що оточує ринок облігацій, не дозволило нормалізувати політику країни після спалаху COVID-19. 

Розмір державного боргу Японії у 2021 році склав близько $12,54 трлн, що становить 234,4% відносно ВВП. Останнім часом країна повідомила про дефіцит торгівлі. Це означає, що вартість її імпорту перевищує вартість експорту. Більшість цього імпорту надходило з Китаю та Сполучених Штатів. 

Після вступу Японії у 2020 фінансовий рік уряд оголосив надзвичайний стан для семи основних провінцій, а згодом і для всієї країни. Торгівля країни залишалася неактивною, тож прибутковість державних облігацій становила близько 0%. Очікується, що державний борг матиме тенденцію до зростання аж до 2026 року.

Динаміка державного боргу
Динаміка державного боргу Японії за 2016-2021 роки та прогноз на 2022-2026 роки, млрд дол США

Висновки

Війна в Україні характеризується проблемами соціально-економічного характеру, нарощенням зобов’язань держави перед кредиторами та низьким рівнем боргової безпеки. Тому однією з найважливіших проблем у країні є нарощування державного боргу, що в майбутньому може негативно вплинути як на рівень життя населення, так і на самостійність держави. 

«Антилідером» щодо обсягу боргу серед країн великої сімки є Японія, яка посідає перше місце в рейтингу співвідношення боргу до ВВП. Водночас економіка Японії — одна з найрозвиненіших економік світу, і у країні досить високий індекс людського розвитку.

Однією із проблем економічного розвитку Японії є перевищення вартості імпорту над експортом, тобто дефіцит торгівлі, а також зростання державного боргу, яке прогнозується до 2026 року. 

Власниками державного боргу країни є, переважно, внутрішні кредитори – Банк Японії, японські банки та цільові фонди. Тобто більшу частину боргу Японія винна сама собі. Це дає можливість країні бути незалежною від міжнародних партнерів та інвестиційно привабливою для інвесторів. Завдяки цьому ціни та прибутковість облігацій ізольовані від впливу світового ринку, а їх чутливість до зміни кредитного рейтингу зменшується.

Особливістю моделі управління державним боргом у Японії є різноманітність та специфічність облігацій – будівельні облігації, облігації спеціального фінансування дефіциту, облігації на реконструкцію та облігації відшкодування і т.д. Тобто позики Японії мають інвестиційно-інноваційне спрямування. Отож, країна створює умови для інвестування у свій же розвиток, де громадяни – частина опори економіки. Це теж значною мірою відображає високий індекс людського розвитку. 

Отже, у Японії державний борг хоч і найвищий серед високорозвинених країн, проте це не заважає розвитку країни та високому рівню життя населення, а навіть сприяє шляхом ефективного управління державним боргом та керування економікою всередині країни у власний спосіб. 

Вас може зацікавити