Консорціум RRR4U презентував Кулінарну книгу українського відновлення

Mariia Mygal

Інститут аналітики та адвокації разом із колегами по консорціуму RRR4U (Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, Центр економічної стратегії, DiXi Group) презентували Кулінарну книгу українського відновлення. Така аналогія у назві документа не випадкова – він містить “рецепти” відновлення України, складені з набору універсальних інгредієнтів, які стануть у нагоді як донорам при підготовці проєктів допомоги, так і українським розробникам та виконавцям рішень на місцях. 

Наш виконавчий директор Юрій Ромашко розповів, чому прозорість є найважливішим аспектом відновлення, та як втілити принцип “Build Back Better”.  

Прозорість

Прозорість

Головне правило ефективної відбудови “Усі бачать все”

Так, для довіри з боку світових партнерів та донорів необхідно забезпечити роботу прозорої кухні – усі бачать, як працює команда та з яких продуктів готують страви.

Відбудова кожного окремого об’єкту – це як прозоре желе, яке готується у прозорому посуді, щоб було видно, що воно правильної консистенції і жодної крупинки у десерті немає.

У желе потрібно в правильній послідовності додавати ягоди та/чи різні фігурки – щоб воно було як смачним, так і відповідним до задуму та вимогам.

У процесі відбудови за такі «Правила прозорості» відповідатиме Електронна система управління відбудовою DREAM – Digital Restoration Ecosystem for Accounable Management, яка реалізовується коаліцією RISE Ukraine за лідерства Open Contracting Partnership, за допомоги Офісу ефективного регулювання BRDO та Transparency International Ukraine:

 • Усі проєкти, які подають державні органи влади та органи місцевого самоврядування, державні та комунальні підприємства – представлені на платформі DREAM.
 • Пріоритетні об’єкти, визначені за допомогою чіткої методології, позначені Агентством з відновлення на платформі.
 • Донори можуть обирати, які об’єкти фінансувати, а надане фінансування, як і бюджетне фінансування, відображаються в системі.
 • Етапи впровадження, а також готовність об’єктів повністю відображені на платформі.

Етап контролю – «всі цифрові сліди» застигають в желе, все видно і це дозволяє як шеф-кухарю, так і будь-якому споживачу желе бачити, якщо щось не так і сигналізувати.

Build Back Better

Build Back Better

Клієнт у ресторані має бути не лише ситим, але і здоровим, а приготування їжі має бути максимально екологічним та енергоефективним. Тому все більше ресторанних бізнесів орієнтуються на використання не лише екологічних продуктів, але і відповідного обладнання, відповідально використовують продукти і мінімізують відходи виробничої діяльності. «Відповідальне» меню містить максимальну інформацію про склад кожної страви, щоб навіть люди з алергією могли насолодитись їжею.

У післявоєнній відбудові варто дотримуватися аналогічних правил.

Відновлені або побудовані об’єкти повинні бути:

 • Інклюзивними – це надзвичайно важливо особливо через повномасштабну війну, коли кількість людей з інвалідністю зростає.
 • Енергоощадливими – це збільшить енергонезалежність України.
 • Екологічними – це сприятиме поліпшенню навколишнього середовища в країні і, відповідно, сприятиме довшій очікуваній тривалості здорового життя.

Для цього надважливо ухвалити чіткі державні будівельні норми та інші стандарти по відбудові та модернізації як житлових будинків, так і інфраструктури (зокрема зі школами та медичними закладами).

Наші колеги розповіли про інші аспекти, інгредієнти та умови успішної відбудови, серед яких: 

 • спроможність та роль громад у відбудові; 
 • потреби людей;
 • приватний капітал та інвестування у відбудову; 
 • довіра у відбудові та модернізації.

Переглянути запис презентації можна за посиланнямhttps://www.facebook.com/iaa.org.ua/posts/pfbid0BCQuUbcNa5bN59DZkMNnKZfQkK4P5mSNrPGx43cdGjikhEpqAMSFZmY7u75Dpeg4l

Українська версія Кулінарної книги українського відновлення – https://iaa.org.ua/portfolio/cookbook/  

Англійська версія Кулінарної книги українського відновлення – https://iaa.org.ua/en/portfolio/cookbook/  

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” у межах проєкту “Полегшення боргу для України”. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду “Відродження”.

Вас може зацікавити