Ранжування МФО за ефективністю надання позикових коштів

Mariia Mygal

Україна має налагоджені стосунки із широким колом міжнародних фінансових організацій (далі – МФО), які надають нам кредити, підтримують реформи та інвестиційні проєкти. Кожна із цих організації має різні пріоритети у розвитку країн-партнерів, власні правила та умови співпраці.

Хоча з багатьма МФО Україна має доволі довгу історію співпраці, нині ми знаходимось в обставинах, за яких їхня підтримка стала особливо необхідною для країни. Війна з російською федерацією за оцінками фахівців агентства USAID обходиться Україні у 5-6 млн дол. США на місяць, тож кредитна допомога, яка надходить є одним із джерел підтримки українського народу. 

За оцінками економістів, кредитні кошти від МФО є одним із найвигідніших джерел отримання позик  країною, оскільки ці організації зазвичай пропонують хороші умови та невисокі відсоткові ставки для своїх позичальників. 

Ще минулого року ми розпочали дослідження умов кредитування, які пропонують МФО Україні, аби з’ясувати, які партнерства є найбільш вигідними, а над якими нашій країні потрібно попрацювати додатково. Відтак до вибірки потрапили проєкти та позики, які були погоджені із шістьма МФО та Європейською комісією до загострення військових дій у лютому 2022 року.

Методологія порівняння

Для комплексного дослідження ми застосували одразу два підходи до порівняння умов співпраці з МФО: таксономічний аналіз та бальне рейтингування. 

 Таксономічний аналіз провели на основі 8 індикаторів:

Детально із алгоритмом та розрахунками можна ознайомитися у повній версії аналітичного дослідження “Кредитування України міжнародними фінансовими організаціями: пріоритетність вибору”

За результатами розрахунків, отримали наступні результати:

Перший підхід засвідчив найвищі показники ефективності надання позик з боку європейських кредиторів. Європейський банк реконструкції та розвитку посів першу сходинку, за ним розташувався Європейський інвестицій банк.  

 У другому підході використали інструменти бального рейтингування. Застосовуючи вже згаданий набір індикаторів, встановили шкалу оцінювання від 1 до 7 відповідно кількості досліджуваних кредиторів, де 1 – найвищий показник.  МФО у рейтингу розташувались наступним чином:

Бальне рейтингування на відміну від таксономічного аналізу відзначило лідером за ефективністю реалізації кредитних програм Міжнародний валютний фонд, на другому місці розташувався Фонд чистих технологій (МБРР). 

Утім співпраця з МФО – багатоаспектне питання, оцінити її ефективність з допомогою лише кількісних методів дослідження неможливо. Автори відмічають, що хоча таксономічний аналіз враховує більше особливостей та відхилень, ніж бальне рейтингування, необхідний додатковий аналіз контексту та інших якісних показників. 

Узагальнені результати застосування обох підходів до оцінки умов кредитування з боку МФО стали підґрунтям для  формування ряду пропозицій щодо удосконалення співпраці між ними та Україною. Тут автори зосередились на трьох аспектах: оптимізація строків виконання проєктів, посилення аналітичної складової кредитної взаємодії, а також диверсифікація проєктів за галузями. 


Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проєкту «Полегшення боргу для України». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Вас може зацікавити