Від реформ до війни: огляд візитів директорів МВФ до України

Mariia Mygal

Україна співпрацює з Міжнародним валютним фондом майже від моменту здобуття незалежності. МВФ підтримував нашу країну в різні періоди історії, зокрема суттєво допомога відчувалася у часи загострення тиску з боку рф. У кризових ситуаціях Фонд не просто надавав фінансову допомогу – його директори-розпорядники особисто відвідували Україну для обговорення питань щодо здійснення реформ, зменшення дефіциту бюджету, стимулювання економіки та підвищення конкурентоспроможності країни. Цьогоріч Україну відвідала Крісталіна Георгієва, що свідчить про неабияку підтримку з боку МВФ, підкреслює ефективність роботи уряду та Нацбанку в умовах війни і слугує виразним сигналом подальшої підтримки для міжнародної фінансової спільноти.

Що передувало візитам топ-менеджменту Фонду, які теми обговорювалися та які наслідки для України мали ухвалені рішення?

Мішель Камдессю, 1998 рік

Зустріч директора-розпорядника МВФ Мішеля Камдессю з тодішнім президентом України Леонідом Кучмою відбулася 26 серпня 1998 року. Підставою для візиту стала глибока економічна криза у росії, яка торкнулася України. 

Родріго де Рато, 2005 рік

Візит директора-розпорядника МВФ Родріго де Рато до України відбувся 5 серпня 2005 року після подій Помаранчевої революції. На зустрічі з обраним президентом Віктором Ющенко сторони обговорили стан та перспективи економіки України. Варто зазначити, що 2005 рік також не обійшовся без тиску з боку рф – мова йде про так званий “газовий конфлікт”. Тоді ціна російського газу за тисячу кубометрів зросла для України майже вдвічі – з 50$ у 2005-му році до 95$ у 2006-му. 

Родріго де Рато, 2005

Домінік Стросс-Кан, 2010 рік

Візит директора-розпорядника МВФ Домініка Стросс-Кана до України відбувся 2 жовтня 2010 року. Голова Фонду зустрівся з президентом Віктором Януковичем, який на той час майже рік був Президентом України. Сторони обговорювали поточну економічну ситуацію в країні та співпрацю України з МВФ. У рамках візиту Стросс-Кан також взяв участь у конференції Ялтинської європейської стратегії. 

Домінік Стросс-Кан 2010

Крістін Лагард, 2015 рік

Візит директора-розпорядника МВФ Крістіни Лагард до України 6 вересня 2015 року став наслідком глибокої економічної кризи, яка виникла після подій Революції Гідності та збройної окупації Криму і Донбасу. Варто зазначити, що на початку 2015 року МВФ у рамках Програми розширеного фінансування погодив для України найбільшу позику за всю історію співпраці – близько $17,5 млрд. Через неповне виконання програми,  Україна отримала лише близько $7 млрд.

Крістін Лагард, 2015

Крісталіна Георгієва, 2023 рік

Директор-розпорядник МВФ відвідав Україну перед роковинами повномасштабного вторгнення – 20 лютого 2023 року. Крісталіна Георгієва зустрілася з Володимиром Зеленським, Прем’єр-міністром Шмигалем, Міністром фінансів Марченко та Головою НБУ Андрієм Пишним та іншими. 

Крісталіна Георгієва, 2023

Як ми бачимо, фокус рекомендацій кожного директора-розпорядника МВФ під час візитів до України мали певні відмінності відповідно до викликів, які стояли того час перед країною: 

Відмінності у візитах директорів МВФ до України

Що означає візит Крісталіни Георгієвої під час повномасштабної війни для України?

  1. Фінансова підтримка. Дефіцит бюджету України на 2023 рік становить близько $38 млрд, водночас цей прогноз не остаточний – сума може збільшитися. Фінансова допомога з боку МВФ є вкрай важливою, адже це сприятиме зміцненню та стабілізації фінансової системи України. 
  2. Сигнал інституційної спроможності. Приїзд Крісталіни Георгієвої під час війни свідчить про те, що Україна продовжує успішно долати виклики, забезпечує стабільність фінансової системи та продовжує стояти на шляху реформ попри війну. Це слугує сигналом для інших партнерів з розвитку та інвесторів підтримувати економіку України.
  3. Перспективи співпраці. Ми успішно пройшли моніторингову програму та отримали високі оцінки щодо досягнення встановлених кількісних та індикативних цільових показників. Це дає підстави говорити про перспективи укладення нової розширеної програми фінансування з МВФ.

Від початку війни Україна відчуває надзвичайно важливу підтримку з боку МВФ. За результатами візиту Крісталіни Георгієвої цьогоріч, ми отримали високу оцінку стійкості української економіки в умовах повномасштабного російського вторгнення та  впевненість у непохитній підтримці з боку Фонду в подальшому. 

Вас може зацікавити