Модель управління державним боргом у Великобританії

Mariia Mygal

Фінансова, гуманітарна та військова підтримка від міжнародних партнерів суттєво допомагає Україні протистояти агресії з боку російської федерації та відстоювати незалежність і суверенність. 

Однією з найбільших країн-донорів фінансової допомоги для України є Велика Британія. Станом на кінець листопада за час повномасштабного вторгнення наша країна отримала від Сполученого Королівства фінансування у розмірі близько $1 млрд. Крім того, держава є донором Фонду енергетичної підтримки України та активно підтримує політику впровадження санкцій проти росії. 

Незважаючи на масштаби підтримки, яку Велика Британія надає Україні, держава має досить високий рівень державного боргу. 

Як здійснюється управління заборгованістю у Британії? 

Основна мета управління державним боргом у Великобританії полягає у контролі за зростанням державних видатків, тому головний акцент робиться на ефективності використання бюджетних коштів. 

Рішення щодо політики управління боргом приймаються завчасно, щоб досягти поставлених цілей. Щороку уряд оцінює витрати та ризики, пов’язані з різними можливими моделями випуску облігацій, ураховуючи ринкові умови та попит.

Загальна відповідальність за досягнення мети управління боргом лежить на Казначействі. Для забезпечення потреб у боргових запозиченнях Уряду установа діє через своїх агентів:

  • Агентство з управління боргом (DMO) – відповідає тільки за управління та погашення боргу;
  • Національний ощадно-інвестиційний банк (NSI) – відповідає за випущені цінні папери, які мають дуже низьку дохідність, але дають можливість отримати значні потенційні прибутки;
  • Банк Англії – керує обсягом боргу у фунтах стерлінгів і портфелем обмінних операцій для покриття валютних резервів.

Особливістю моделі управління державним боргом у Великобританії є випуск такого виду облігацій, як гільти (Gilts). Їх називають позолотами, оскільки оригінальні сертифікати, видані британським урядом, мали позолочені краї. 

Гільти поділяють на:

  • звичайні (короткі, середні, довгі);
  • індексовані відповідно до інфляції (спрямовані на захист купівельної спроможності облігацій, прив’язуючи виплати відсотків та основної суми до індексу зміни ціни);
  • корпоративні (випускаються підприємствами, які прагнуть залучити капітал, зазвичай для того, щоб забезпечити вихід на новий ринок або розвиток будь-якої галузі фірми). 

Сучасний стан державного боргу Британії

Державний борг Великої Британії в липні 2020 року вперше перевищив 2 трлн фунтів стерлінгів (понад $2,6 трлн) через значне зростання витрат уряду, викликаних епідемією коронавірусу. Водночас дефіцит держбюджету країни цього ж місяця склав £26,7 млрд, або $35 млрд.

Аби подолати економічні проблеми, викликані пандемією, уряд Бориса Джонсона взяв курс на зростання податкового навантаження до більш ніж 36% від усього національного доходу Британії. Таке підвищення планувалося здійснити до 2026 року, що стало б найбільшим рівнем оподаткування в Британії з 1940-х. Серед іншого, план передбачав підвищення податку на прибуток до 25% з 2024 року, що стало б першим таким рішенням за майже півсторіччя.

Тому кандидати у прем’єри цьогоріч озброїлися обіцянками зменшити людям податки. Проте британська економіка у такому разі зіткнулася б зі зростаючим борговим навантаженням, якщо дефіцит бюджету від зниження податків покривати запозиченнями. 

Нещодавно уряд Британії оголосив про рішення підвищувати податки, щоб подолати фінансову кризу та заповнити дефіцит бюджету. Такий крок є вимушеним, оскільки у країні спостерігається загальне зниження економічної активності, а рівень інфляції може сягнути рекордного рівня за останні 40 років. Чинний прем’єр Британії Ріші Сунак у передвиборній кампанії зазначав, що зменшить податкове навантаження з 2024 року, якщо приборкає інфляцію.

Висновки

У Великобританії представлена агентська модель управління державним боргом.

Для Великої Британії характерний жорсткий контроль за здійсненням бюджетних витрат, тож головний акцент робиться на ефективності використання коштів. 

Особливістю моделі управління державним боргом є випуск такого виду облігацій, як гільти (звичайні, індексовані відповідно до інфляції та корпоративні).

На економіку Британії вплинула пандемія Covid-19. У липні 2020-го року державний борг сягнув рекордного рівня та перевищив 2 трлн фунтів стерлінгів. 

Для подолання фінансової кризи та заповнення дефіциту бюджету управління держборгом здійснюється, зокрема, за допомогою системи оподаткування. Уряд прийняв рішення підвищити податки для всіх британців. Який це дасть результат для економіки Британії – поки невідомо. 

Якою є ситуація з оподаткуванням в Україні? 

Останнім часом у нашій країні обговорюється, так звана, податкова реформа “10-10-10”. Вона передбачатиме зниження податку на прибуток, доходи фізичних осіб та додану вартість до рівня 10%. 

Водночас на час війни передбачається підвищити вдвічі ставку військового збору — до 3%. Окрім того, скасувати сплату ЄСВ (наразі 22% від фонду оплати праці працівника), але залишити для ФОПів, які перебувають на системі єдиного податку.

Чи буде прийнята податкова реформа в Україні – питання часу та результатів обговорення.  

Вас може зацікавити