ІАА у складі української делегації здійснив адвокаційну поїздку до Брюсселю

Mariia Mygal

Минулого тижня Інститут аналітики та адвокації спільно з партнерами по консорціуму RRR4U провели низку адвокаційних та пошукових зустрічей у Брюсселі. Ділимося результатами та темами, які ми обговорювали з партнерами.

«Україна зробила багато за останні 9 років: антикорупційна інфраструктура, розвиток інституцій, ряд успішних реформ, суттєвий “цифровий стрибок” у розвитку державних сервісах. Україна робить багато “домашньої роботи” і зараз, долаючи виклики економічної стійкості, впроваджуючи швидку реконструкцію та плануючи комплексну модернізацію на шляху до вступу в ЄС. Все це не було б можливим без партнерів. Тому важливо оновлювати статус та спільно обговорювати прогрес і виклики життєвого циклу реконструкції та відновлення», – виконавчий директор ІАА Юрій Ромашко.

Теми обговорення: 

 • виклики відбудови – масштаби руйнування інфраструктури та фінансові потреби на відбудову надзвичайно великі. Прямі збитки в Україні сягнули понад 135 мільярдів доларів США, загальні потреби в реконструкції та відновленні оцінюються приблизно в 411 мільярдів доларів США.
 • українська власність на відбудову – Міжнародні партнери беззаперечно мають право на те, щоб погоджувати виділення коштів та здійснювати контроль за належним їхнім використанням. Проте вкрай важливо, щоб саме українська влада залишалася відповідальною за планування, затвердження та координацію всіх проєктів, пов’язаних з відновленням.
 • роль громад у відновленні громади будуть ініціаторами проєктів реконструкції, а розбудова їх спроможності – це ключ до справедливої і зеленої відбудови. 
 • прозорість і підзвітність – це ядро відновлення, яке створює довіру, прискорює фінансову підтримку та загальний прогрес реконструкції. Наше завдання – побудувати найвищий рівень прозорості за принципом «всі все бачать».

Теми обговорення: 

 • виконання Україною, як кандидатом, вимог щодо вступу в ЄС – остання перевірка прогресу впровадження переліку реформ, які втілює Україна для підтвердження статусу кандидата, засвідчила, що ми виконали понад 50% європейських вимог. 
 • доступ до фінансових інструментів ЄС та бюджету ЄС.

Тема обговорення:

 • зелене відновлення – реконструкція України має бути зеленою, усі рішення мають бути добре адаптивні та збалансовані, наскільки це можливо під час ургентної стадії реконструкції, де є виклики часу, ресурсів і людей.

Тема обговорення: 

 • інвестиції у відбудову – саме приватні інвестори та бізнес мають бути драйвером реконструкції та відновлення України.

Депутати Європарламенту Влад Георге та Сергій Лагодинський

Тема обговорення: 

 • російські репарації, реституції та заморожені активи, як один із фінансових механізмів відновлення України.

Єврокомісія, зокрема DG NEAR, секція E Ukraine Service

Теми обговорення: 

Комітет європейських регіонів 

Тема обговорення: 

 • роль громад у відбудові та існуючі виклики – головний виклик для України – повернення людей, а для цього необхідно створити відповідні модернізовані та зелені умови. 

“Термінове та зелене відновлення для України – забезпечення швидкого реагування та довгострокові перспективи”

Теми обговорення: 

 • повернення людей до України, де час відіграє ключову роль і не завжди на нашу користь;
 • модернізовані та зелені умови для повернення переселенців – екологічність, енергоефективність та інклюзивність – надзвичайно важливі критерії для відбудови

“Фінансові потреби та механізми відбудови та відновлення України”

Теми обговорення: 

 • Прозорість як основа відновлення: як побудувати довіру та прискорити фінансову підтримку відновлення – прозорість – це основа відновлення, яка зміцнює довіру, прискорює фінансову підтримку та загальний прогрес відновлення. 
 • прогрес України за 9 років після Революції Гідності Україна має достатньо спроможності, щоби реалізувати такий амбітний проєкт, як модернізація і відновлення країни.
 • презентація екосистеми DREAM, що створюється коаліцією RISE, її роль для громад та потенційних інвесторів – кожен компонент DREAM надає цифрове рішення, яке відповідає кожному етапу реставрації. 

«На цій стадії наші партнери позитивно оцінюють зусилля громадянського суспільства та українського уряду у розбудові високої рамки прозорості та підзвітності за принципом “всі бачать все”. Це вкрай важливо для збільшення та акселерації фінансової підтримки України як у вирішенні прямих бюджетних потреб (ЄС надає підтримку на регулярній основі в межах макрофінансового пакету на 18 млрд євро), так і для покриття ургентних потреб на швидку реконструкції, які оцінюються на рівні 14 млрд дол. США (наразі ця сума повністю не покрита)», – виконавчий директор ІАА Юрій Ромашко.

Дякуємо Міжнародному фонду Відродження за можливість розповісти партнерам в ЄС про реальний стан подій в Україні та висвітлити потреби, які необхідні нам для перемоги. Минулий тиждень був дуже продуктивним та результативним, тож тепер роботи ще більше. Працюємо далі на перемогу!

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” у межах проєкту “Полегшення боргу для України”. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду “Відродження”.

Вас може зацікавити