Відновлення країн після руйнації: світовий досвід для України

Mariia Mygal

Ми дослідили досвід відновлення 18 країн, які свого часу (упродовж останніх 70 років) переживали дуже серйозні природні катаклізми або війни. Про висновки дослідження та цікавий для України досвід розповіла керівниця департаменту аналітики ІАА Олена Дмитренко у подкасті “Що з економікою?”.

*послухати подкаст можна за посиланням 

Фінляндія

Держава протистояла Радянському Союзу, Російській імперії, довгий час знаходилася під впливом свого сусіда, але практично самотужки змогла відновитися і вибудувати якісну систему освіти та взірцеву систему соціального забезпечення.

Зокрема, цікавий досвід роботи Фінляндії з біженцями. На момент завершення Зимової війни населення Фінляндії становило трохи більше 3 мільйонів людей, тому 450 тисяч біженців для такої країни – це величезна кількість. До 1948 року Фінляндія змогла всіх цих людей розселити по своїй території, тобто не лише надати їм просте житло, але й допомогти облаштувати своє господарство і знайти роботу.

Індонезія

У 2004 році в Індійському океані сталося значне цунамі, від якого найбільше постраждала Індонезія. Катастрофа зачепила понад 200 тисяч людей, і одним із напрямків державної політики стало відновлення. Ці функції поклали на окреме міністерство, а також створили окрему агенцію з відновлення. Такий системний підхід до планування та відбудови провінції Ачех, яка зазнала найбільше збитків, нам варто розглянути, оскільки Україна зараз активно обговорює те, хто має координувати систему відбудови, хто має відбирати проекти, чи має це бути окрема інституція, чи такої інституції не має бути.

Ірак

Як і Індонезія, ця країна підходила до своєї відбудови дуже продумано: планували, розробляли плани з відновлення, залучали донорське фінансування, створювали інституції з відновлення. Але відновлення Іраку не можна назвати занадто успішним, причиною чого, перш за все, є високий рівень корупції.

Під час відбудови Іраку були сподівання, що населення братиме активну участь у відбудові країни. Ці очікування виявилися надто завищеними. Переважно населення відбудовувало лише приватне житло.

Німеччина

Німці багато працювали, вкладали багато зусиль у відбудову своєї країни, хоча Німеччина після Другої світової війни була значно зруйнована. Один із факторів «німецького економічного дива» – це працелюбність німців, їхнє прагнення якомога швидше подолати злидні та увійти в нормальне життя.

Італія

Після Другої світової ця країна також відновилася швидко. Але згодом її економічний розвиток став відставати від європейських сусідів. Один із цікавих для нас аспектів – це нерівномірність розвитку Італії як до початку Другої світової війни, так і впродовж та після неї. Під час війни південь країни зазнав більших руйнувань, північ – менших. 

Але і до вступу у війну південь був менш розвиненим, ніж північ. Відповідно після війни ще дуже багато років політика Італії частково була спрямована на те, аби розвинути або підтримати південь, подолати його економічне відставання. У нас частина країни фізично зруйнована російськими військами – відповідно нам треба буде більш інтенсивно відбудовувати ту частину країни, яка постраждала більше.

Розв’язана росією війна вже завдала величезної шкоди українцям, економіці і довкіллю. І попереду нас чекає не менш складний шлях відновлення від завданих збитків. 

Україна щодня платить неймовірну ціну за майбутню перемогу. І ми маємо переконатися, що країна, за яку ми всі так згуртовано боремося, буде відбудована прогресивною та комфортною для людей!

Матеріал підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її вміст є виключною відповідальністю ГО «Інститут аналітики та адвокації» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Вас може зацікавити